S.M. Miechowice

Nowa Rada Nadzorcza
Archiwum

Statystyka

792644Gościliśmy:
104 dzisiaj było:
325 a wczoraj:
Google  

Start arrow Aktualności arrow Miechowicki pałac- akcja zbierania zdjęć
Miechowicki pałac- akcja zbierania zdjęć PDF Drukuj Email
Aktualności
09.04.2013.
Od stycznia 1945 roku, kiedy wojska radzieckie dokonały grabieży i podpalenia, pałac w Miechowicach jest ruiną. Co prawda do 1954 r., w ocalałych skrzydłach zamieszkiwali jeszcze ludzie i toczyło się tam życie, jednak nie był to już ten doniosły symbol, świadczący o dawnym bogactwie Miechowic. W 1954 r. polscy saperzy wysadzili resztki pałacu a po prawie 60 latach zapomnienia podejmuje się kolejną próbę ratowania tego, co zostało.


Ruiny miechowickiego pałacuBudowa pałacu trwała 5 lat. W roku 1817 została zakończona a jej inicjatorem był Ignacy Domes- ówczesny właściciel Miechowic. Przez ponad 100 lat istnienia mieszkali w nim kolejni właściciele, kilkukrotnie był rozbudowywany. Z historią pałacu nierozerwalnie związana jest historia miechowickiego górnictwa, arystokratycznej rodziny Thiele Winckler, Ewy von Tiele Winckler znanej jako Matka Ewa o światowym rozgłosie.

To Matka Ewa była inspiracją powstania szlaku jej imienia w 2011 r. Szlaku, który prowadzi obok ruin pałacu a który jest tak chętnie odwiedzany przez turystów, również zagranicznych. Ten zrujnowany kawałek historii jest namacalnym świadectwem jej istnienia. Jest spuścizną dla nowych pokoleń i nowym początkiem walki o jej zachowanie. Ruiny pałacu są bowiem w tak złym stanie, iż prawdopodobne ich całkowite zawalenie to kwestia najwyżej kilku lat. A biorąc pod uwagę ruchy terenu obarczonego wydobyciem złóż węgla na terenie Miechowic- może nawet krócej.

Parę lat temu, działania prywatnych osób oraz przedstawicieli Rady Dzielnicy Miechowice spowodowały zainteresowanie władz losami ruin. Powstał również projekt rewitalizacji otaczającego ruiny Parku Ludowego z uwzględnieniem zabezpieczenia pozostałości pałacu przed całkowitym zniszczeniem i uznaniem ich jako ruina trwała. Na zlecenie ówczesnych władz, pod koniec 2012 roku, zeskanowano laserowo ruiny w celu przeniesienia danych do komputera i fachowego wyznaczenia punktów wymagających wzmocnienia i zabezpieczenia pod kątem możliwości ich udostępnienia późniejszym zwiedzającym. Nie ma na dzień dzisiejszy żadnych przesłanek, które wskazywałyby na ciągłość tych działań.

Właśnie ruszyła akcja zbierania starych zdjęć pałacu. Zachowały się przecież stare fotografie, o których sami zapomnieliśmy, a które leżą gdzieś w szafie ukryte jako pamiątki rodzinne. I nie chodzi tutaj wyłącznie o pałac w kadrze, bardzo cenne są również zdjęcia osób na tle pałacu. Celem tej akcji jest zebranie możliwie jak największej ilości fotografii, zorganizowanie wystawy i zainteresowanie bytomian samą akcją, zachęcenie ich do jej poparcia. Celem jest również petycja do władz miasta o zainteresowanie się problemem i podjęcie niezbędnych działań.

PlakatZdjęcia już napływają. Można je zeskanować i przesłać pocztą e-mail na adres: nasze@miechowice.info
lub
dostarczyć do Rady Dzielnicy Miechowice, ul. Matki Ewy 9 (Szkoła Podstawowa nr 33) w każdą środę kwietnia w godzinach od 17-18
lub
dostarczyć do bytomskiej redakcji DZ pl. Kościuszki 10 (od 9 do 17) lub zeskanować i wysłać na adres m.nowacka@dz.com.pl

Zdjęcia można organizatorom wypożyczyć- zostaną zeskanowane i zwrócone.

W projekt ratowania ruin pałacu w Miechowicach zaangażowani są:
Rada Dzielnicy Miechowice, Stowarzyszenie "Nasze Miechowice", Towarzystwo Miłośników Bytomia, Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne, Oddolny Nurt Aktywnych Społecznie "O nas", Stowarzyszenie "Bytomianie", Stowarzyszenie Monitoring Zabytków.

Patroni medialni:
Dziennik Zachodni, Serwis Internetowy Miechowice.Net, Serwis Internetowy Stolarzowice.Info, Wortal Miejski Bytomski.pl

Zobacz również:
 - www.facebook.com/PalacMiechowice
 - www.palac.miechowice.info
 - www.matkaewa.miechowice.info


MiechKomentarze
 
>>  Napisz komentarz
  • Prosimy o komentarze odpowiadające tematowi artykułu.
  • Prosimy o unikanie personalnych odniesień do innych osób, w tym autorów artykułu.
  • Prosimy nie dodawać w komentarzach odnośnikow do swoich stron WWW.
  • Zabrania się zamieszczania komentarzy o treści niezgodnej z polskim prawem
  • Adresy IP osób komentujących są publikowane. Zamieszczając komentarz wyrażasz na to zgodę.
  • Wszelkie nadużycia można zgłaszać za pomocą formularza kontaktowego.
Imię:Gość
Tytuł:
Komentarz:Ochrona przed komputerami-spamerami - Otwórz kod, aby wysłać formularz.
Wpisz kod, który widzisz: *
Wskazówka: Przed WPISANIEM tekstu - jeśli masz trudność w odczytaniu tekstu na obrazku, odśwież stronę (F5). Zostanie załadowana ponownie z nowym obrazkiem i kodem.
 
 

Powered by AkoComment 2.01 PL+
Polska adaptacja - © Copyright 2006 by Zwiastun and BadWords2 v. 1.0b and SecurityImage 3.0.3

 
« nowszy artykuł     starszy artykuł »
© 2014 Miechowice - Dzielnica Bytomia